Aanpassingen in NBA-voorbeeldteksten: voetnoot bij NVKS
De NBA heeft een voetnoot toegevoegd aan verschillende NVKS-passages in assurance- en onderzoeksrapporten en rapporten inzake overeengekomen specifieke werkzaamheden. Daarnaast is de controleverklaring 10.2b bij een zelfstandige WNT-verantwoording aangepast. Ook zijn de CSRD-assurance-rapporten nu als voorbeeldtekst 3.5.3 geïntegreerd in de NBA-voorbeeldteksten.
De NBA heeft een voetnoot toegevoegd aan de NVKS-passages in:
- assurance- en onderzoeksrapporten in hoofdstukken 3, 12, 13, 17 en 18 (Nederlands en Engels) en in hoofdstukken 10 en 14 (alleen Nederlands), en
- rapporten inzake overeengekomen werkzaamheden in hoofdstuk 4 (Nederlands en Engels).
In de voetnoot staat welke accountantskantoren de verwijzing naar NVKS aanpassen in een verwijzing naar NVKM.
Verder heeft de NBA de CSRD-assurance-rapporten (Nederlands en Engels) als voorbeeldtekst 3.5.3 geïntegreerd in de Word-versies van de NBA-voorbeeldteksten.
Ook is de sectie ‘Basis voor ons (goedkeurend) oordeel’ in controleverklaring 10.2b (alleen Nederlands) bij een zelfstandige WNT-verantwoording van een niet-controleplichtige entiteit aangepast aan de WNT-alert. In een NB-tekst voorafgaand aan de controleverklaring staat nadere uitleg.
Tot slot heeft de NBA de oob-passage reikwijdte groepscontrole in controleverklaring 10.7a2 (alleen Nederlands) geactualiseerd in verband met de nieuwe Standaard 600 ‘Bijzondere overwegingen - controles van financiële overzichten van een groep (inclusief de werkzaamheden van accountants van groepsonderdelen)’
Toekomstige aanpassingen
- CSRD-assurance-rapporten: Zodra zich ontwikkelingen in wet- en regelgeving of in voortschrijdend inzicht voordoen, zal de NBA de CSRD-rapporten aanpassen.
- Specifieke opdrachtbevestiging voor duurzaamheidsrapportering: De NBA werkt op basis van voorbeeldbrief 1.5 aan een specifieke opdrachtbevestiging in verband met de toekomstige vereisten voor duurzaamheidsrapportering.
- Migratie naar een nieuwe applicatie: De NBA onderzoekt of de content van de huidige NBA-verklaringengenerator kan worden overgezet naar een nieuwe applicatie. Deze nieuwe applicatie wordt het tweede kwartaal van dit jaar verwacht.
- Aanpassing IFRS-vermeldingen: De NBA onderzoekt het aanpassen van de aanduiding van de International Financial Reporting Standards in de NBA-verklaringengenerator, in lijn met een publicatie van de IASB en de IFRS Foundation.
- Nieuwe voorbeeldteksten: In verband met financiële convenanten ontwikkelt de NBA voorbeeldbrief 1.3.2 en de rapportage 4.2 op basis van de Standaard 4400 ‘Opdrachten tot het verrichten van overeengekomen specifieke werkzaamheden’, die in 2024 in werking is getreden als opvolger van Standaard 4400N.
- Opdrachtbevestiging voor overeengekomen specifieke werkzaamheden: De NBA werkt aan de integratie in de NBA-verklaringengenerator van de opdrachtbevestiging voor het uitvoeren van overeengekomen specifieke werkzaamheden, gebaseerd op Standaard 4400.